XIII Zjazd Komisji Uczelni Mundurowych w Łodzi

W dniach 25-27 maja 2012r. podchorążowie Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zorganizowali XIII Zjazd Komisji Uczelni Mundurowych.

Zaproszono delegacje z: Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, Akademii Marynarki Wojennej, Wojskowej Akademii Technicznej, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Akademii Obrony Narodowej i Wyższej Szkoły Policji.

Obrady rozpoczęto oficjalnym spotkaniem w Centrum Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego, na którym pojawił się Prorektor Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Dariusz Nowak oraz obecne i nowe władze Wydziału Wojskowo-Lekarskiego. Następnie zorganizowano pokaz w Uczelnianym Laboratorium Ruchu i Wydolności Człowieka.

Zainteresowanie zagadnieniami medycznymi przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Muzeum anatomiczne pozwoliło na pokazanie uczestnikom nie związanym z medycyna skomplikowanej budowy ciała ludzkiego, zaskakującej osoby niezwiązane z medycyną. Wizyta w szpitalu im. WAM pokazała organizacje pracy szpitala, nowoczesnych metod diagnostycznych takich jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Podchorążowie mogli wykonać badanie USG pod okiem doświadczonego lekarza. Delegaci chętnie zadawali pytania i byli w pełni zaangażowani w pokazy. Nie zabrakło również medyczno-wojskowych aspektów. Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego zaprezentowało najnowsze schematy szkolenia kadry zawodowej pod względem Basic Life Support pola walki, oraz ewakuacji z pojazdów bojowych. Dodatkiem była przejażdżka Rosomakiem WEM i wizyta w Muzeum Wojskowej Służby Zdrowia.

Pod względem merytorycznym poruszano tematy: nowelizacji ustawy dotyczącej emerytury mundurowej, organizacji Ogólnopolskiego Balu Podchorążego i Pucharu Rektorów. Rozmowy uwieńczyło przegłosowanie kandydatury Rady Podchorążych Wydziału Wojskowo-Lekarskiego na pełnoprawnego członka Komisji Uczelni Mundurowych, rozstrzygnięte z wynikiem pozytywnym.

Spotkanie pozostawiło po sobie same pozytywne emocje oraz liczne deklaracje współpracy ze strony zaproszonych gości.