XXXII Zjazd Komisji Uczelni Mundurowych w Gdyni

W dniach 11-14 października podchorążowie i studenci z 7 uczelni mundurowych w Polsce spotkali się na kolejnym, już XXXII Zjeździe Komisji Uczelni Mundurowych w Gdyni.

W Zjeździe wzięli udział przedstawiciele z następujących uczelni:

– Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni (organizator),
Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie,
– Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu,
– Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie,
– Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie,
– Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie,
– Wydział Wojskowo-Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Zdecydowana większość uczestników rozpoczęła Zjazd od pierwszego dnia, tj. czwartku, kiedy to po zakwaterowaniu w hostelu Mały Żagiel zlokalizowanym nad samą bałtycką plażą, mieliśmy możliwość obejrzeć spektakl pt. „GHOST” w Teatrze Muzycznym. Jak zwykle na naszym Zjeździe nie zabrakło „debiutantów”, dlatego takie spotkanie było idealną okazją do zapoznania się i wspólnego rozpoczęcia Zjazdu.

W piątek, 12 października, udaliśmy się z samego rana do Akademii Marynarki Wojennej, gdzie mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z prorektorem ds. wojskowych kmdr Pawłem Podgórnym. Pan Prorektor powitał nas na uczelni w imieniu Rektora-Komendanta AMW oraz podzielił się krótko swoimi wspomnieniami ze studenckich czasów, a także zwrócił uwagę na istotę współpracy nie tylko na szczeblu studentów przedstawiających swoje samorządy studenckie, ale ogólnie w całych Siłach Zbrojnych. Następnie zwiedzaliśmy bazę dydaktyczno-szkoleniową wspomnianej Uczelni, dzięki czemu mogliśmy zapoznać się z różnorodnymi technologiami wykorzystywanymi w Marynarce Wojennej.

Następnie przeprowadzone zostały dwie części panelu roboczego, podczas którego rozmawialiśmy na temat działalności Komisji Uczelni Mundurowych w najbliższym czasie, a także poszczególnych uczelni i samorządów studenckich. Rezultaty naszych dyskusji możecie znaleźć w zakładce „Dokumenty” na naszej stronie.

W późniejszym czasie odbyło się szkolenie na temat „Skuteczne metody pracy z ludźmi”. Podczas tego elementu Zjazdu, przeprowadzonego przez Pana Marcina Zienkiewicza, podzieleni na zespoły mogliśmy na własnej skórze sprawdzić jak wymagającym jest właściwa współpraca i komunikatywność, przede wszystkim w środowisku wojskowym. Następnie udaliśmy się na kolację i poszliśmy spać, aby zebrać siły na kolejny, wytężony dzień obrad.

Sobotę rozpoczęliśmy od zwiedzania okrętu-muzeum ORP Błyskawica. W ciągu kilkudziesięciu minut nasz przemiły przewodnik, Pan Krzysztof, przedstawił nam rys historyczny okrętu, jego ogólną budowę oraz przeznaczenie, nie pomijając wielu interesujących anegdot i ciekawostek.

Następnie rozpoczęliśmy ostatnią, III część panelu roboczego, podczas którego ustaliliśmy zadania do zrealizowania w najbliższych miesiącach. Protokół z obrad znajduje się w zakładce „Dokumenty” na naszej stronie.

Po długich obradach udaliśmy się z powrotem do miejsca zakwaterowania, a wieczorem udaliśmy się na wspólną integrację do klubu „Pokład”. W niedzielę rano zakończył się XXXII Zjazd Komisji Uczelni Mundurowych i musieliśmy wrócić do macierzystych uczelni.

Z tego miejsca chcieliśmy podziękować organizatorom z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni za ogromną gościnność oraz ponadprzeciętne zorganizowanie Zjazdu naszej Komisji. Nie możemy doczekać się kolejnej wizyty nad polskim morzem… ale najpierw kolejny, XXXIII Zjazd Komisji Uczelni Mundurowych we Wrocławiu – w dniach 17-20 stycznia 2019! Podczas tego Zjazdu odbędzie się część sprawozdawczo-wyborcza oraz wybór nowego Prezydium na kadencję 2019. Do zobaczenia!

fot. Łukasz Kotwica; Krzysztof Miłosz; archiwum prywatne