XXXIV Zjazd Komisji Uczelni Mundurowych

W dniach 29-31 marca 2019 r. w Dęblinie odbył się XXXIV Zjazd Komisji Uczelni Mundurowych.

W Zjeździe wzięli udział przedstawiciele z następujących uczelni:
– Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie (organizator),
– Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie,
– Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu,
– Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie,
– Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie,
– Wydział Wojskowo-Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Pierwszy dzień zjazdu rozpoczęliśmy od zwiedzania bazy dydaktycznej Akademii. Studenci mieli okazję zobaczyć jak na co dzień wygląda zdobywanie wykształcenia w LAW. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się symulatory lotu samolotem oraz skoków ze spadochronu.

Następnym punktem było spotkanie z JM Rektorem-Komendantem LAW Panem gen. bryg. pil. dr. Piotrem KRAWCZYKIEM. Uczelnia w Dęblinie ma bogatą i ciekawą historię, o której po spotkaniu z Panem Rektorem opowiedział Pan Andrzej Marciniuk. W piątek mieliśmy pierwszy dzień obrad. Przedstawiciele każdej uczelni zrelacjonowali obecną sytuację na swoich uczelniach. Rozmawialiśmy również o VIII Pucharze Rektorów, a także na temat tworzenia poradnika dla podchorążych. Wieczorem zgodnie z planem przenieśliśmy się do Kazimierza Dolnego.

W sobotę Komisja kontynuowała obrady. Aleksandra Figat z Wojskowej Akademii Techniczna wygłosiła prezentację na temat wymian zagranicznych studentów mundurowych. Podjęto również dyskusję w tym zakresie, a szczególnie jak wyjazdy zagraniczne wyglądają na poszczególnych uczelniach. Została podjęta uchwała dotycząca kolejnego zjazdu KUM, który odbędzie się w czerwcu w Szczytnie. Na koniec Tomasz Tokarski reprezentant Parlamentu Studentów RP przeprowadził szkolenie z zakresu Ustawy 2.0 pod kątem uczelni nadzorowanych. Po zakończeniu obrad mieliśmy czas do niedzieli na zwiedzanie pięknego Kazimierza Dolnego.

Organizatorom serdecznie dziękujemy za gościnność i organizację na bardzo wysokim poziomie. Widzimy się na kolejnym zjeździe w Szczytnie!

fot. archiwum prywatne